Jak dbać o bramę garażową?
Napisał     10/17/2018 12:58:59     Porady techniczne    0 Komentarze
Jak dbać o bramę garażową?

Brama garażowa może być ozdobą domu, jednak jej podstawową funkcją jest troska o bezpieczeństwo domowników i ruchomości. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego urządzenia, należy zadbać jednak o jej regularną konserwację. Dzięki niej swoją bramą można wówczas cieszyć się bezawaryjnie przez naprawdę wiele lat.


Regularny przegląd

Dzięki sprawdzeniu stanu technicznego bramy w regularnych odstępach czasu, można szybciej zareagować na ewentualne symptomy zużycia się wymienialnych jej elementów. Jeżeli właściciel bramy ma wątpliwości dotyczące jej sprawnego funkcjonowania i eksploatacji materiałów, należy zgłosić się do fachowca. Dokona on odpowiedniego przeglądu, co ma znaczenie zwłaszcza przy bramach automatycznych. Nie znaczy to jednak, że właściciel nic nie może zrobić w celu przedłużenia jej żywotności. Niektóre zabiegi związane z pielęgnacją, można wykonać samodzielnie. Przegląd bramy w przypadku standardowej intensywności jej użytkowania, to znaczy do pięciu cykli dziennie, należy przeprowadzać raz do roku. Aby przegląd spełnił swoją rolę, należy zwrócić uwagę na stabilność montażu bramy, wyregulować naciągnięcie sprężyn, wyregulować elementy ruchome i sprawdzić ogólne działanie bramy. W przypadku bram rolowanych z silnikiem elektrycznym, ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana i obejmuje również: kontrolę zabezpieczeń napędu, sprawdzenie rozłączenia awaryjnego, regulację położeń krańcowych napędu oraz kontrolę zabezpieczeń płaszcza bramy przed opadnięciem.

Pielęgnacja

Piękny wygląd i prawidłowe działanie bramy zależy od jej systematycznej pielęgnacji. Podstawą jest troska o czystość samej bramy, jak również elementów ją otaczających. Dotyczy to szczególnie prowadnic, w których może osadzać się brud. Podstawą jest sucha ścierka, a nawet miękka szczotka, które z łatwością go usuną. Można w tym celu użyć także wody z delikatnym środkiem czyszczącym. Ważne, żeby nie powodował on powstawania zarysowań. Idealne sprawdzi się płyn do mycia naczyń o pH 7. Najlepiej jest dokonywać tych czynności co około trzy miesiące. Oczywiście sam płaszcz bramy również można myć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Wówczas odzyska on swój blask.

Smarowanie

Brama garażowa, także rolowana, posiada w swojej budowie elementy ruchome. Są to różnego typu zawiasy oraz sprężyny. W instrukcji dołączonej do kupowanej bramy można znaleźć szereg informacji na temat konieczności ich smarowania oraz najbardziej odpowiednich w tym celu preparatów. Smarowana regularnie brama garażowa nie tylko lżej pracuje, ale także nie skrzypi. To kolejna istotna kwestia.

Dodatkowe elementy

Jeżeli twoja brama jest wyposażona w dodatkowe wyposażenie, takie jak detektor przeszkód, także on musi być regularnie sprawdzany. W przypadku bramy rolowanej, należy sprawdzić jej pracę w stanie rozblokowanym. Jeżeli wszystko pracuje sprawnie i nie wymaga użycia dużej siły, to widomy znak, że brama jest prawidłowo zakonserwowana.

Wszystkie rodzaje bram wymagają regularnych przeglądów oraz konserwacji. Po prostu w ten sposób przedłuża się żywotność ich podzespołów. Najbardziej szczegółowe informacje dotyczące troski o bramę garażową, można znaleźć w dołączonej do niej instrukcji obsługi. Dlatego koniecznie należy ją zachować i zapoznać się z zalecaną przez producenta konserwacją.

Udostępnij ten wpis:

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie Opublikowany)
   Strona www: URL-adres strony zhttp://)
* Komentarz
Kod Typ