Jak wybrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Jak wybrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Jak wybrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Brama wjazdowa na posesję to jeden z pierwszych zakupów dla wszystkich osób, które wprowadzają się do nowego domu. W wersji budżetowej wybrać można bramę ręczną. W późniejszym czasie, po zebraniu odpowiednich funduszy, bez większego problemu zamienić ją można na bramę automatyczną. W tym celu niezbędny jest zakup automatyki dopasowanej do jej typu.


Podstawowe parametry siłowników

Siłowniki do bramy skrzydłowej dobiera się zgodnie z trzema najważniejszymi parametrami. Należy do nich ciężar jednego skrzydła, jego długość oraz wysokość. Dzięki temu siłownik będzie miał odpowiednią moc, aby nią poruszać. Oczywiście podane wielkości mogą być mniejsze w stosunku do rodzaju siłownika, ale nie mogą zostać przekroczone. Grozi to awarią albo nawet brakiem odpowiedniego działania.
W celu doboru najlepszego sprzętu należy spojrzeć do jego instrukcji obsługi. Znajdują się tam wszystkie dane, które pomogą w wyborze.


Pozostałe parametry siłowników


Na wymiarach i wadze nie kończą się jednak parametry bramy. Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć, jest materiał, z jakiego bramę wykonano. Chodzi przede wszystkim o opór, na jaki napotka brama. Inny będzie w stosunku do bramy z lekkiej siatki, a inny przy skrzydle drewnianym. Dodatkowo ten materiał sprawia, że ciężar skrzydła się zmienia: inny jest wówczas, gdy brama jest sucha, a inny po deszczu. Prześwity w bramie sprawiają, że różny jest opór przy wietrznej pogodzie w różnych częściach skrzydła.
Miejsce montażu także ma znaczenie. Największym przeciwnikiem siłownika jest wiatr. Tam, gdzie wieje on mocno, opory jakie siłownik ma do pokonania, są o wiele większe. Pamiętać należy, że dochodzi jeszcze bezwładność bramy wynikająca z jej gabarytów. Podane w instrukcji maksymalne wartości są obliczone do warunków idealnych, przy braku wiatru. Stąd konieczność wzięcia pod uwagę pewnego zapasu mocy. Specjaliści radzą, aby było to 30%. Pod uwagę bierze się długość, wysokość i wagę, ale nie wszystkie parametry muszą być pomniejszone. Taki zapas powinien uwzględniać również niewielkie odchylenia od prawidłowego zamontowania bramy.


Dobór siłownika


Przy skrzydle bramy wypełnionym w 100% i umieszczonym w miejscu narażonym na stały lub okresowy wiatr, największe znaczenie ma długość oraz wysokość skrzydła.
Przy bramie, która wypełniona jest drewnem z prześwitami, najważniejszym parametrem jest waga, uzależniona od opadów atmosferycznych.
Ostatnim parametrem, który również jest niezmiernie ważny w kontekście doboru bramy wjazdowej, są wymiary słupka. Zbyt duży siłownik nie może zostać zamontowany do małego słupka ze względu na swoje wymiary montażowe. Te parametry odnaleźć można również w instrukcji.


Typy siłowników do bram


Istnieją trzy podstawowe typy siłowników.


- Siłownik z napędem śrubowym to taki typ siłownika, w którym element napędowy przesuwa się wzdłuż siłownika w sposób liniowy. Taki typ może być używany przy wszystkich rodzajach bram skrzydłowych. Ograniczeniem jest w tym przypadku jedynie zbyt duży przekrój słupka bramy.
- Siłownik z ramieniem łamany działa dzięki przegubowemu układowi ramion. Taki typ używany jest na słupkach o dużych przekrojach poprzecznych, przede wszystkim murowanych.
- Siłownik częściowo ukryty pod powierzchnią gruntu może być używany bez względu na wielkość słupka. To estetyczne rozwiązanie, ale wymaga dodatkowych, kosztownych prac, takich jak staranny drenaż, a więc nie cieszy się on popularnością wśród klientów.


Wybór odpowiedniego siłownika do bramy skrzydłowej jest sprawą skomplikowaną. Ustalić trzeba trzy podstawowe parametry: długość, wysokość i wagę skrzydła. Na tej podstawie dobrać można podstawowy model. Dalszy dobór odbyć się musi w oparciu o rodzaj wypełnienia bramy, jej umiejscowienie oraz wielkość i rodzaj słupka. Dopiero wówczas dobrać można swój ideał. Dlatego najlepiej zawsze skontaktować się w tej sprawie ze sklepem. Pracownik pomoże dokonać wyboru.