Jak sprawdzić bezpieczeństwo bramy rolowanej?

Jak sprawdzić bezpieczeństwo bramy rolowanej?

Jak sprawdzić bezpieczeństwo bramy rolowanej?

W przypadku bramy rolowanej bezpieczeństwo jej użytkowania powinno być priorytetem. Wszelkie awarie nie tylko mogą spowodować kosztowne straty materialne, ale także zagrozić bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aby swoją bramą rolowaną cieszyć się bez żadnych negatywnych konsekwencji przez lata.


Podstawowe wymagania


Jeszcze przed zakupem bramy garażowej należy ustalić, czy spełnia ona europejskie normy wyrobu PN-EN 13241-1 określone w dyrektywie UE nr 89/106/WE. Zgodność z takimi unijnymi obostrzeniami skutkuje otrzymaniem przez produkt symbolu CE. Jego posiadanie jest gwarancją, że dana brama spełnia około 50 norm, które jednoznacznie wpływają na jej bezpieczeństwo. W ich zakres wchodzi między innymi badanie wodoszczelności, odporność na obciążenie wiatrem, opór cieplny, przepuszczalność powietrza, a także bezpieczne otwieranie i badanie wytrzymałości mechanicznej i statecznej. To także gwarancja wysokiej jakości produktu, któremu nie zaszkodzą typowo polskie warunki atmosferyczne.


Przy zakupie bramy z napędem mechanicznym, oprócz tego niezbędne jest spełnianie przez nią normy PN-EN 12453. Gwarantuje ona bezpieczeństwo związane z przypadkowym zgnieceniem i wciąganiem płaszcza bramy. Brama z napędem mechanicznym jest z jednej strony bardziej wygodna, ale z drugiej – nieodpowiednia może stanowić również duże zagrożenie.
Po instalacji bramy rolowanej przede wszystkim należy sprawdzić, czy jej podnoszenie lub opuszczanie jest lekkie i całość odbywa się bez żadnych zgrzytów. To podstawowy wyznacznik dotyczący tego, czy sama brama, a także jej montaż zostały przeprowadzone prawidłowo.


Specyfika bramy zwijanej


Brama rolowana składa się z pionowych przegród tworzonych przez pojedyncze elementy – lamele, które łączone są na przykład za pomocą zawiasów. Zazwyczaj w ich przypadku stosuje się elektryczny napęd, który sterowany jest albo pilotem, albo specjalnym przyciskiem.
Zespół napędowy w przypadku tego rodzaju rolety jest zaopatrzony w samohamowanie. Oznacza to ochronę przed samodzielnym opadnięciem bramy. Co więcej, w celu poprawy bezpieczeństwa, jeżeli w domu mieszkają zwierzęta lub dzieci, można ją wyposażyć w fotokomórkę, której zadaniem jest zatrzymanie opadania bramy w przypadku natrafienia na jakąś przeszkodę. Może to być pozostawiony przedmiot, ale może to być również osoba, która nieopatrznie stanęła na drodze opuszczanej właśnie rolety. Elementem sprzyjającym bezpieczeństwu jest również możliwość ręcznego sterowania bramą, jeżeli dojdzie do braku zasilania. To rozwiązanie na wszelkie losowe sytuacje, dzięki któremu brama może być obsługiwana w standardowy sposób.


Fakty na temat bezpieczeństwa


Chcąc upewnić się, że posiadana brama garażowa jest rozwiązaniem bezpiecznym, należy zwrócić uwagę na kilka detali w jej konstrukcji. Przede wszystkim odległość pomiędzy ościeżnicą a ramieniem dźwigni powinna wynosić nie mniej niż 25 milimetrów. Dodatkowo odległość pomiędzy poszczególnymi zwojami musi uniemożliwiać zatrzaśnięcie między nimi dłoni, zwłaszcza w przypadku dzieci. Cała brama rolowana powinna być skonstruowana w taki sposób, aby płynnie się otwierała, a rolki bieżne nie miały możliwości wypaść. Ewentualny upadek bramy to zagrożenie dla pojazdu i dla ludzi.
Kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne w przypadku zakupu bramy rolowanej. Dlatego należy już na samym początku je sprawdzić, aby móc korzystać z nowego zakupu przez długi czas.